منو
انتخاب موقعیت مکانی انتخاب مکان موقعیت شما
مکان را جهت فیلتر محصولات انتخاب کنید

راهنمای خرید کفش کوهنوردی یا کوهپیمایی

admin 1400/02/14

راهنمای خرید کفش کوهنوردی یا کوهپیمایی

معیارهای انتخاب کفش کوهنوردی

اگر شما مواقع پایین آمدن از کوه یا دره و در زمان کوهپیمایی پای خود را به نقطه ای تکیه می دهید تا راحت تر به سمت پایین حرکت کنید یا کفش کوهپیمایی عاج دار دارید، باید بدانید که مهم ترین وسیله شما یک جفت کفش یا چکمه خوب است. همیشه باید به دنبال بهترین چکمه ها یا کفش های کوهپیمایی، کوهنوردی و راهپیمایی بود. چرا که اگر مچ پایتان پیچ بخورد یا پایتان رگ به رگ شود، یک پیاده روی یا هایکینگ در روزی عالی را از دست می دهید یا سفرتان خراب می شود. در مسیرهای جنگلی، احتمالا شما با زمین های نامناسبی روبرو می شوید که پر از سنگ ها و ریشه های مختلف بوده و در نتیجه شما نیاز به کفش مناسب برای محافظت از پاهای خود و داشتن توانایی کشش زیاد دارید. همچنین برای مسیرهای پیاده روی در سواحلی که ریشه های درختان نیز در آن پیدا می شود یا مسیر آبشارها و بیابانی پر از خار ایران داشتن کفش مناسب حافظ جان شما خواهد بود.فروشگاه تجهیزات کوهنوردی هفت کوه نحوه انتخاب بهترین کفش برای کوهپیمایی، کوهنوردی و جنگل نوردی را به شما آموزش می دهد. پس با مقاله راهنمای خرید کفش کوهنوردی یا کوهپیمایی با ما همراه باشید .

 

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

می خواهید به سفر و تور طبیعت گردی بروید و نیاز به خرید کفش مناسب دارید؟ هنگامی که برای کفش کوهپیمایی و پیاده روی خرید می کنید، با انتخاب های زیاد و کیفیت های بی شماری روبرو می شوید که تولید کنندگان و برندهای مختلف به بازار عرضه می کنند. اینکه برای چه هدفی کفش و یا چکمه انتخاب کنید یا معیارهای انتخاب کفش کوهنوردی ما چیست، شاید به نظر آسان برسد اما در واقع ممکن است که گمراه کننده نیز باشد. در اینجا برای هدایت شما به سمت انتخاب بهترین گزینه کفش کوهپیمایی نکاتی را عنوان می کنیم تا بهترین انتخاب خود را در خرید کفش کوهپیمایی انجام دهید.

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

کفش غیر حرفه ای برای کوهنوردی چه مضراتی دارد؟

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع کفش های کوهنوردی کفش هایی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

اولین آسیب های استفاده از کفش نامناسب احتمال زمین خوردن و آسیب است. کفی کفش های کوهنوری به شکلی طراحی شده است که تا حد بسیار زیادی از سر خوردن جلوگیری می کند، اما تقریبا تمامی کفش های ورزشی کف صاف داشته و شما به راحتی روی صخره ها لیز می خورید. مشکل دیگری که کفش نامناسب و کفشی غیر از کفش کوهنوری در شما ایجاد می کند، درد و آسیب در زانو و کمر است.

از آن جا که شما هنگام صخره نوردی از مسیرهای سخت عبور می کنید و برای بالا رفتن از بخش های مختلف به بدنتان فشار زیادی وارد می کنید، کفش نا مناسب باعث می شود بخش های مختلف بدن از جمله زانو و کمر و ساق پا دچار آسیب های جدی شود. در صورتی که به صورت همیشگی کوهنوردی انجام می دهید، استفاده از کفش های مناسب می تواند مشکلات جبران ناپذیری در شما ایجاد کند. مساله دیگر ایجاد کوفتگی و خواب رفتگی در عضلات پا حین کوهنوردی و بعد از آن است.

 

در صورتی که کفشی غیر از کفش کوهنوردی به پا داشته باشید بعد از چند ساعت بالا رفتن از کوه و صخره پاهایتان دچار خواب رفتگی و کرختی می شود، در این صورت ادامه مسیر برایتان سخت شده و نمی توانید به راحتی حرکت کنید. شاید هنگام خرید کفش کوهنوردی قیمت بالای آن نسبت به کفش های معمولی شما را از خرید آن منصرف کند، اما مطمئن شوید کوهنوردی با کفش نا مناسب باعث بروز مشکلات و آسیب های جدی در شما خواهد شد.

 

کفش های باکیفیت به پا کنید

پاشنه کفش عاج دار می تواند گران باشد، اما برای کفش های با کیفیت بالا یا چکمه ها بسیار مهم است. اگر با کفشی ارزان به طبیعت گردی بروید، بیشتر احتمال دارد که درزها یا پارچه های آن، پاره شوند و یا آب به درون آن ها برود. حتی ممکن است که رویه کفش به راحتی کنده شود. همچنین، گاهی چکمه های ارزان قیمت، به دروغ به عنوان کفش های ضد آب به بازار عرضه می شوند.  بهترین خرید این است که کفش کوهپیمایی خود را در فروشگاه های وسایل کوهنوردی و فروشگاه های خاص پیدا کنید. در صورت خرید کفش یا چکمه به صورت آنلاین، مطمئن شوید که از چگونگی برندهای مختلف هنگامی که به پا می کنید، مطلع هستید.

 

تکنولوژی های کفش کوهنوردی

پس از انقلاب خیره کننده ای که پروفسور ویلیام الگور (W.L Gore) با ساخت لایه ای (که به احترام نام او بعد ها لایه گورتکس GTX نامیده شد) به راه انداخت ، ابتدا پوشاک های مختلف از این محصول به بازار آمد و طی چند سال اصلاحاتی که در تولید آن به عمل آوردند موجب شد که از این لایه ها برای کفش نیز استفاده شود.

از لایه های دیگری که طی سالیان اخیر در تولید کفش به کار رفته است می توان به sympatex با قابلیت تنفسی خوب، ضد آب و باد بودن آن اشاره کرد که درست مانند گورتکس عمل می کند. همچنین لایه گرما زای Thinsulate در ساخت کفش های زمستانی استفاده می شود. بد نیست که پیش از انتخاب و خرید کفش اندکی در مورد کفش مورد نظرتان تحقیق کنید که چه تکنولوژی ها و ویژگی هایی دارد.

 

مواد استفاده شده در کفش های کوهپیمایی

مواد مختلفی در ساخت کفش به ویژه کفش های کوهنوردی استفاده می شود که به تناسب کارایی هر مدل انتخاب می شوند :

  • چرم طبیعی
  • چرم مصنوعی
  • پارچه های مخصوص
  • ترکیبات پارچه ایجدید مثل گورتکس

 

ویژگی های یک کفش کوهنوردی مناسب :

قبل از آنکه اقدام به خرید کفش کوهنوردی برای خود کنید، بهتر است بدانید یک کفش مناسب چه ویژگی هایی دارد که هنگام خرید باید با آن ها آشنا بوده و به آن ها توجه کنید. در این بخش لیستی جامع از ویژگی های یک کفش مناسب در اختیار شما قرار می دهیم.

  • قابلیت هواخوری کفش
  • حفظ دما در زمستان
  • وزن مناسب کفش
  • جنس رویه مقاوم
  • زیره مناسب کفش

 

قابلیت هواخوری کفش:در صورتی که از کفش کوهنوردی در فصل های بهار، پاییز و به خصوص تابستان استفاده می کنید، یکی از ویژگی های مهم کفش داشتن ویژگی هوا خوری کفش است. پاهای شما حین کوهنوردی عرق کرده و گرم می شود، بنابراین کفش باید بتواند ویژگی هواخوری داشته و پاها را خنک نگه دارد.

شاید این ویژگی در نگاه اول چندان برایتان مهم نباشد، اما ساعت ها کوهنوردی سخت با پاهای عرق کرده و گرم بسیار شما را اذیت خواهد کرد. کفش کوهنوردی مناسب باید بتواند به گونه ای هوا را در داخل خود جریان داده تا باعث خنک شدن پا شده و از تعریق آن جلوگیری کند.

 

حفظ دما در زمستان:

بر خلاف ویژگی هوا خوری کفش کوهنوردی در سه فصل خنک سال، کفش های کوهنوردی مورد استفاده در فصل زمستان باید بتواند پاها را گرم نگه داشته و از بروز سرما به داخل کفش ها جلوگیری کند. مطمئن باشید کفش های ورزشی و اسپرت معولی به هیچ وجه این ویژگی را نداشته و هنگامی که پا در برف یا سرما می گذارید، پاهایتان به شدت سرد شده و شما را اذیت می کند.

در بسیاری از کفش های کوهنوردی از تکنولوژی هایی استفاده می شود که از سرما زدگی و بیرون رفتن گرمای داخلی پاها جلوگیری می کند. بنابراین در صورتی که در محیط های سرد سیر زندگی می کنید و یا قصد کوهنوردی در فصل زمستان را دارید حفظ دمای کفش یکی از ویژگی های مهم کفش کوهنوردی مناسب به شمار می رود.

 

وزن مناسب کفش

یکی دیگر از ویژگی های مهم کفش های کوهنوردی داشتن وزن مناسب است. شما هنگام کوهنوردی باید تا حد ممکن وزنی که با خود حمل می کنید را کاهش داده تا بتوانید راحت تر از کوه و صخره های پیش رویتان بالا بروید. بنابراین یکی از ویژگی های کفش سبک بودن آن است. البته کفش های کوهنوردی که برای مسیرهای سخت طراحی و ساخته می شوند باید دارای فاکتورهایی باشند که وزن را تا حدی بالا ببرد. در این گونه موارد سنگینی کفش نه تنها یک فاکتور منفی محسوب نشده بلکه می تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد.

اما در صورتی مسیر کوهنوردی شما جز مسیرهای سخت محسوب نمی شود بهتر است کفشی سبک انتخاب کنید. برای آنکه یک معیار مشخص و دقیق داشته باشید به طور میانگین می توان گفت کفش کوهنوری در حالت میانگین وزنی کم تر از ۵۰۰ گرم دارد که همانطور که در بالا نیز اشاره شد کفش هایی مسیر های سخت و ارتفاعات به دلایل مختلفی از جمله ضخیم بودن لایه  میانی می توانند وزنی بیش تر از ۵۰۰ گرم داشته باشند.

 

جنس رویه مقاوم

بسیاری از کفش های اسپرت بعد از مدتی استفاده و قرار گرفتن در برابر شرایط جوی پوسیده شده و خراب می شوند. بسیاری دیگر به هیچ وجه در برابر آب و برف مقاوم نبوده و به محض اینکه شما پایتان را داخل آن ها بگذارید آب وارد کفش می شود. در صورتی که ساعت ها با آب داخل کفش خود راه بروید و یا کوهنوردی کنید هم پاهایتان آسیب می بیند و هم بدون شک دچار بیماری خواهید شد!

بنابراین قید کوهنوردی با کفش های معمولی را بزنید. کفش کوهنوردی با توجه به شرایطی که در آن قرار می گیرند دارای رویه با جنس مقاوم در برابر پوسیدگی، شرایط جوی مختلف است تا بتوانید از آن ها در شرایط و محیط های مختلف استفاده کنید. جنس رویه کفش های کوهنوردی با کیفیت باعث می شود شما تا سال ها بتوانید از آن ها استفاده کرده و نیازی به خرید مجدد نداشته باشید.

 

زیره مناسب کفش

از دیگر ویژگی های یک کفش کوهنوردی مناسب داشتن زیره مناسب است. زیره این کفش ها به هیچ وجه نباید صاف بوده و امکان لیز خوردن را تا حد ممکن کاهش دهد. زیره کفش با توجه به شرایط و محیطی که از آن استفاده می کنید باید برآمدگی های خاصی داشته باشد و یا آج دار باشد. همچنین زیره کفش توسط تکنولوژی های مختلف ساخته می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند بنابراین قبل از خرید به جنس، ویژگی ها و تکنولوژی خاص زیره کفش کوهنوردی دقت کنید. زیره کفش با توجه به محیط و شرایطی که در آن قرار دهید متفاوت است. برای مثال در صورتی که قصد کوهنوردی در ارتفاعات را دارید و یا کوهنوردی شما شامل صخره نوردی و یخ نوردی نیز می شود، طراحی زیره کفش باید به گونه ای باشد که بتوانید کرامپون روی آن نصب کنید. اما در صورتی که مسیر کوهنوردی شما ساده تر بوده و در ارتفاعات پایین تر انجام می شود، داشتن یک کفش با ویژگی های کفی آج دار و پلاستیکی مقاوم برای شما کافی است. در صورتی که مسیری که پیش رویتان قرار گرفته چاله، دست انداز و سنگ های زیادی ندارد و قصد شما بیشتر پیاده روی است تا کوهنوردی، کفش های با کفی بدون استوک برایتان مناسب تر است. استوک کفش کوهنوردی در این مسیر ها باعث می شود در حفره ها و فضاهای بین سنگ ریزه ها گیر کرده و ادامه مسیر برایتان سخت باشد. البته کفش هایی با کف بسیار صاف که در مسیر های پیاده روی داخل شهری نیز می پوشید مناسب این مسیر ها نیستند و باید به اندازه کافی کفی کفش پستی بلندی داشته تا بتواند به خوبی به شما برای ادامه مسیر کمک کند.

 

کفش کوهپیمایی ضد آب یا نه؟

اگر می خواهید در باران قدم بزنید یا به فضاهایی با باد و طوفان های سرد یا پر آب بروید، یادتان باشد که کفش های ضد آب را خریداری کنید. اما به یاد داشته باشید که کفش های ضد آب می توانند در شرایط جوی ساحلی بسیار گرم و مرطوب باشند. غشای ضد آب آن ها، هوای گرم و رطوبت بیرون را به درون کفش و اطراف پای شما می کشد و می تواند موجب بروز ناراحتی و پوسته پوسته شدن کف پاهایتان شود. همچنین در مناطق گرم و خشک، یک کفش ضد آب، پا را گرم می کند. بنابراین، قبل از خرید کفش کوهپیمایی در مورد شرایطی که می خواهید به آنجا قدم بگذارید تحقیق کنید. جنس رویه کفش های کوهنوردی باید به گونه ای باشد که تحت هیچ شرایطی آب به داخل خود راه ندهد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد وارد شدن چند قطره آب به کفش حین کوهنوردی می تواند بسیار شما را اذیت کند. تکنولوژی ضد آب بودن در تولید پارچه کفش های کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد که به اصطلاح Gore-tex نامیده می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های کفش کوهنوردی داشتن این تکنولوژی در ساخت پارچه های مورد استفاده در آن ها است.

 

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

لایه میانی مناسب کفش

جنس و ظاهر لایه میانی کفش ها به خصوص کفش کوهنوردی تاثیر بسیار زیادی بر میزان خستگی و میزان فشار وارد شده به کمر و پا دارد. این لایه باید به گونه ای باشد که با ساختار پا هماهنگی داشته و بتواند تمامی نیاز های آن را پوشش دهد. یکی از بهترین مواد برای ساخت لایه میانی کفش کوهنوردی ماده EVA است که به راحتی پستی و بلندی های پا را پوشش داده و باعث می شود حین کوهنوردی حداقل فشار به کمر و پاهایتان وارد شود.

این مساله باعث می شود حتی ساعت ها کوهنوردی شما را خسته نکرده و بتوانید چندین ساعت با انرژی کافی پیاده روی کنید. به بیان دیگر لایه میانی مناسب باعث می شود که ضربه هایی که حین راه رفتن به پاهای شما بر می گردد تا حد زیادی به زمین منتقل شده و فشار کم تری به پا وارد شود. از طرف دیگر لایه میانی ضخیم و مناسب باعث می شود گرمای پا داخل کفش نگه داشته شده و کم تر به محیط بیرون وارد شود. بنابراین علاوه بر ویژگی حفظ گرما لایه میانی مناسب نیز می تواند تا حد بسیار زیادی بر گرم نگه داشتن دمای درونی کفش کمک کند.

 

بوت یا کفش پیاده روی

اگر کوله پشتی با بار ۳۰ لیتر یا کمتر حمل کنید و سفری یک روزه می روید، معمولاً می توانید یک کفش ساده پیاده روی برای سفر خود بپوشید. اگر ترجیح می دهید که از مچ پای شما بیشتر محافظت شود، می توانید یک کفش متوسط که کمی بالاتر از مچ پایتان را پوشانده است استفاده کنید. اما بیشتر سفرهایی که کوله پشتی با وزن بیش از ۳۰ لیتری را نیاز دارند، به یک بوت کامل هم نیاز دارند. چرا که  ساختار بوت ها، تحمل وزن کوله پشتی های سنگین را برای شما راحت تر می کند. به یاد داشته باشید که برخی از کفش های بدون ساق، پشتیبانی و کششی بیشتر از دیگر کفش ها دارد. پرسش از فروشنده یا انجام تحقیقات آنلاین به منظور فهمیدن این موضوع که آیا کفش انعطاف پذیری لازم برای سفر شما را دارد یا نه حتماً مفید خواهد بود.

 

حتماً کفش را قبل از خرید بپوشید

اگر در فروشگاه کفش ها را می پوشید، حتماً برای چند دقیقه با آن ها قدم بزنید تا اگر این کفش ها پای شما را اذیت کرد یا هر مشکل دیگری داشت بدانید. همچنین برخی از فروشگاه ها، دارای یک رمپ کوچک هستند که می توانید بر روی آن حرکت کنید تا متوجه شوید آیا پای شما در زمان حرکت در سراشیبی یا سربالایی اذیت می شود یا نه! اگر مغازه دارای سطح شیب دار بود، بر روی آن به سمت سراشیبی بایستید. اگر انگشتان پای شما انتهای چکمه را احساس نکردند، کفش مناسبی را پوشیده اید.

 

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

مقاوم در برابر ضربه:

هنگامی که شما کوهنوردی را به عنوان یک ورزش و تفریح برای خود انتخاب کرده اید، بدون شک با سختی هایی که حین مسیر با آن روبه رو خواهید شد نیز آگاه هستید. کوهنوردی در مسیر های مختلف باعث می شود پاهای شما در معرض فشار ها و ضربه های مختلف قرار بگیرد که در صورت نداشتن کفش مناسب می تواند بسیار به شما آسیب برساند.

در بسیاری از کفش های کوهنوردی در قسمت پنجه از تکنولوژی های مختلف و روش های مختلفی برای استحکام بیشتر استفاده می شود. برای مثال در بعضی از مدل های مختلف کفش کوهنوردی از مواد محکمی مانند کامپوزیت، چرم مصنوعی یا چرم طبیعی در پخش پنجه استفاده می کنند تا ایمنی پاها هنگام ضربه و یا برخورد با اجسام سخت تا حد بسیار زیادی رعایت شود.

 

کفش را با کفی های مختلف امتحان کنید

بسیاری از شرکت ها، کفش هایی با کفی های نامرغوب ارائه می دهند که کیفیت بدی داشته و پشتیبانی کمی دارند. خرید کفی هایی با کیفیت بالا می تواند کیفیت کفش شما را بالا ببرد. این مورد، نه تنها جنس کفش شما را ارتقا می دهد، بلکه می تواند سایز کفش شما را برای پاهایتان اندازه کند. بنابراین همیشه برای خرید کفش کوهپیمایی جدای از برند کفش به کفی درون آن نیز توجه کنید.

 

جوراب ها را فراموش نکنید

به دنبال پاهای با طراوتی هستید؟ شما به جوراب درست و کفش مناسب نیاز دارید. از جوراب پنبه ای دوری کنید، زیرا رطوبت را حفظ می کند و موجب بروز تورم می شود. در عوض، یک جوراب پشمی مرینو یا جوراب مصنوعی را انتخاب کنید که رطوبت را از پاهای خود دور نگه دارید. همچنین، به یاد داشته باشید که با استفاده از جوراب، می توانید تناسب یک کفش را با دقت تنظیم کنید. مثلاً اگر کفشی برای پاهای شما کمی بزرگ می زند با پوشیدن جوراب ضخیم می توانید آن را اندازه پای خود کنید و یا برعکس. از آنجا که جوراب های موجود در بازار در ضخامت های مختلف موجود است، مهم است که در انتخاب جورابی که با آن به پیاده روی می روید و کفش کوهپیمایی می پوشید دقت کنید.

 

کفش کوهنوردی مناسب

کفش کوهنوردی مناسب

بسیاری از کفش های پیاده روی این روزها نیاز به زمان کوتاهی دارند تا به پاهای شما عادت کنند، اما شرکت ها همچنین کفش کوهپیمایی با چرم نسبتاً سخت را برای کوله به دوشانی که کوله های سنگین حمل می کنند، نیز ارائه می دهند. اگر شما نیاز به چکمه های سنگین دارید، آنها را هفته ها قبل از سفر خود بخرید تا زمان عادت کردن به آن ها را داشته باشید. این کار باعث جلوگیری از بروز بسیاری از حوادث می شود. برای از بین بردن سنگینی چکمه ها، تند راه بروید و برای مدت زمان طولانی تری آن ها را بپوشید.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

متن دیدگاه*

دیدگاهتان را بنویسید

منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
فروشگاه تجهیزات کوهنوردی هفت کوه
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
تماس با ما
شما این محصولات را انتخاب کرده اید0

سبد خرید شما خالی است.

فروشگاه تجهیزات کوهنوردی هفت کوه